S. Marietto...odeszłaś tak cichutko!

przez Franciszkanka

S. MARIETTA GENOWEFA FANDREJEWSKA po 60 latach życia ślubami w 88 roku życia zakonnymi odeszła do Pana. Jej śmierci nikt się nie spodziewał. Odeszła cichutko w szpitalu chojnickim 12 stycznia 2019. Jej pogrzeb odbędzie się 15 stycznia o godz. 11.00. w kaplicy Domu Prowincjalnym w Orliku.

MARIETTA GENOWEFA FANDREJEWSKA

urodziła się 31 grudnia, 1931 roku w Chojnicach. Rodzice, na chrzcie dali jej imię Genowefa. Od siódmego roku życia uczęszczała do Publicznej Szkoły Powszechnej w Chojnicach. Jednak ze względu na wybuch wojny, naukę swą musiała kontynuować w j. niemieckim. Po wojnie wróciła do poprzedniej szkoły. W tym czasie należała do Krucjaty Eucharystycznej i przez dwa lata była sekretarką tego stowarzyszenia. Po zdobyciu tzw. małej matury w Gimnazjum Handlowym, Genowefa pragnęła jeszcze bardziej pogłębiać swoją wiedzę, dlatego podjęła naukę w Liceum Administracyjno – Gospodarczym, które ukończyła w 1951 roku maturą. Tu też kontynuowała swoją formację duchową w Sodalicji Mariańskiej. Genowefa dbała o swój rozwój duchowy. Po ukończeniu szkoły odbyła rekolekcje dla maturzystek w Wejherowie.

Po czteroletniej pracy w charakterze księgowej, 15 września, 1955 roku Genowefa przyjechała do Orlika. Po odbyciu formacji początkowej, złożyła pierwszą profesję zakonną dnia 12 sierpnia, 1958 roku, a trzy lata później – profesję wieczystą.

Życie zakonne s. Marietty oznacza się bogactwem i różnorodnością posług. Rozpoczynając od pracy w sekretariacie, poprzez naukę w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej w Lublinie i w Międzyzakonnym Studium Społeczno-Prawnym, s. Marietta była katechetką w Więcborku, wychowawczynią w PDPS w Trzcińcu, Modrzewcu i Głodzinie, gdzie była również przełożoną wspólnoty. Posługiwała w Niepokalanowie (jako przełożona wspólnoty i w administracji) i przez 15 lat (1986 – 2001) pełniła bardzo odpowiedzialną funkcję ekonomki prowincjalnej. W 2004 roku s. Marietta przeszła na emeryturę i resztę życia spędziła we wspólnocie w Orliku. Pogodna, pełna miłości swego Oblubieńca, niby „piórko” poruszała się po domu, obecna w życiu wspólnoty, służąc tam, gdzie siły pozwalały. Zmarła 12 stycznia, 2019 roku w chojnickim szpitalu. Odeszła cicho, zaopatrzona sakramentami świętymi.

Niech Bóg da jej radość wieczną za piękne i radosne życie franciszkańskie.

Wronki: Spotkanie „Wolni w Duchu Świętym” dla FRA

W dniach 27 – 30. 12. 2018r., S. Anna Nocoń i S. Faustyna Juniewicz miały okazję uczestniczyć we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych we Wronkach. Spotkanie było zorganizowane przez franciszkanów z Wronek w ramach zimowego Dnia Braterstwa Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego – jednej z młodzieżowych wspólnot franciszkańskich. Odbywało się w dwóch grupach wiekowych – do 12 lat i powyżej - pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym”.

Więcej...

Orszak Trzech Króli

W tym roku Uroczystość Objawienia Pańskiego w wyjątkowy sposób świętowano w 751 miejscowościach w Polsce oraz w 22 za granicą (w 13 państwach)! Po mszach św. tysiące osób wyruszyło w kolorowych Orszakach Trzech Króli. Ta nowa tradycja święta weszła już na stałe i z roku na rok gromadzi tłumy wiernych, którzy chcą publicznie wyznać wiarę, że Dziecię Jezus jest obiecanym Mesjaszem. Jak co roku, Siostry Franciszkanki włączyły się w przygotowania orszaków w Chojnicach, Człuchowie, Dziemianach i Warszawie.
W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, orszakom towarzyszyło hasło:  „Odnowi oblicze ziemi”.

Więcej...

Orlik - zimowe spotkanie sióstr juniorystek

W dniach 27-30 grudnia br. w naszym domu Prowincjalnym w Orliku jak co roku przeżywałyśmy swój juniorat zimowy, czyli czas formacyjno-integracyjnego spotkania Sióstr Juniorystek (sióstr po ślubach czasowych), który jest dla nas nie tylko zatrzymaniem się, spojrzeniem z dystansu na swoją codzienność, dzieleniem się nią, ale też istotnym czasem duchowego umocnienia.

Więcej...

Darłowo: poświąteczna zbiórka żywności

Święta Bożego Narodzenia to czas głębokich wzruszeń i przeżyć duchowych, w których odnajdujemy Boga bliskiego nam, schodzącego na ziemię, by być z nami. To także czas spotkań z bliskimi przy pięknie nakrytym, bogatym w tradycyjne potrawy stole. I właśnie ten element – suto zastawiony stół - zainspirował nas, by przeszczepić na darłowski grunt akcję zbierania i rozdawania żywności, która została w wielu domach po Świętach. Udało nam się zarazić tym pomysłem o. Wiesława Przybysza OFM Conv –proboszcza parafii Mariackiej, parafian i spory zastęp osób świeckich, które się czynnie włączyły w pomoc.

Więcej...

Jezusa Narodzonego wszyscy witajmy!

 Dzieląc się radością Bożego Narodzenia, życzymy Wam wszystkim tych darów, które przyniósł na świat Jezus Chrystus, aby nas nimi ubogacić. Niech światło Słowa Przedwiecznego rozjaśnia mroki naszych serc, abyśmy umieli rozpoznawać Przychodzącego Pana.

Siostry Franciszkanki

Więcej...