Pelplin: Przystań dla duszy

przez Franciszkanka

W Pelplinie odbyła się VII „Przystań – warsztaty dla duszy”.

 

15 czerwca w Pelplinie odbyła się siódma edycja „Przystani – warsztatów dla duszy”, która każdego roku gromadzi młodzież z diecezji pelplińskiej i Pomorza.

Spotkanie rozpoczęło się przedpołudniem na Górze Jana Pawła II, gdzie 6 czerwca 1999 roku Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. Animację muzyczną prowadziły Siostry Franciszkanki. Po wysłuchaniu świadectwa z tego wydarzenia i słowie wstępnym biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny uczestnicy „Przystani” udali się na warsztaty taneczne, muzyczne, teatralne, medialne, rękodzielnicze oraz liturgiczne.

Wspólne spotkanie było kontynuowane od godziny 15  odśpiewaniem Koronki do Bożego Miłosierdzia, która poprowadziły Siostry Franciszkanki. Wielu uczestników „Przystani” przystąpiło w tym czasie do spowiedzi św. W specjalnym namiocie trwała również adoracja Najświętszego Sakramentu.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. na tzw. Przystani Jana III Sobieskiego, której przewodniczył biskup Ryszard Kasyna. W słowie wstępnym do liturgii biskup podkreślił, że tegorocznej „Przystani” szczególnie towarzyszy osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie. Biskup zachęcał do wzajemnej modlitwy za siebie a także za Kościół powszechny, diecezję, parafie i bliskich.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, który nawiązał do kończącego się roku szkolnego i zbliżających się wakacji. Hierarcha zachęcał do wdzięczności za miniony czas i zawierzenia Bogu okresu wypoczynku.

Bp Okroj podkreślił, że jeżeli ktoś zgubił Chrystusa to może Go znaleźć w Kościele, a „Kościół to Bóg i my”, dodał. Kaznodzieja zachęcał do aktywnego przeżywania swojej wiary we wspólnotach działających w Kościele.

Każdy z uczestników otrzymał Pismo Święte oraz różaniec wykonany przez więźniów.

Na ostatni blok programu „Przystani” złożyło się świadectwo Michała „Pax” Bukowskiego, wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu i dynamiczny, radosny koncert ewangelizacyjny, który poprowadziły zespoły „Na cały głos” oraz „Nieboskłonni”.

Za: Radio Głos

Lednica - „Podnoszę głowę, bo wiem, że mnie kochasz”!

Według informacji organizatorów w apelu, który odbył się 1 czerwca, uczestniczyło ponad 60 tysięcy młodych, wśród nich oczywiście obecne były Siostry Franciszkanki. Razem z grupami z różnych stron Polski uczestniczyli w nim młodzi z kilku krajów Europy. Obecna była także delegacja z Panamy, gdzie na początku roku odbyły się Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem.

Więcej...

S. Virginia - najstarsza franciszkanka odeszła do Domu Ojca

31 maja, w święto Nawiedzenia NMP w wieku prawie 97 lat odeszła do Pana najstarsza siostra w polskiej prowincji s. Virginia Trawicka.

Siostra Virginia Jadwiga Trawicka urodziła się 03 września, 1922 roku w Górkach (pow. chojnicki) jako pierwsza córka Gracjana i Bronisławy. Miała czworo rodzeństwa: jedną siostrę i trzech braci. Od siódmego roku życia uczęszczała do Szkoły Powszechnej, po której ukończeniu pomagała rodzicom w gospodarstwie. W 1946 roku przebywała w Szkole Gospodarczej prowadzonej przez Siostry Franciszkanki w Chojnicach.

 

Więcej...

Szkolenie sekretarek zakonnych

W dniach 21-22 maja 2019 r. ponad 100 sekretarek generalnych i prowincjalnych ze Zgromadzeń zakonnych w Polsce uczestniczyło w szkoleniu nt. „Kancelaria i archiwum zakonne”. Szkolenie odbyło się w Warszawie na Żoliborzu, w budynku „Amicus” przy kościele św. Stanisława Kostki. Tematami wiodącymi szkolenia to prowadzenie dokumentacji typowej w kancelarii zakonnej oraz organizacja archiwum zakonnego, z uwzględnieniem w nich dokumentu elektronicznego. 

Więcej...

Rzym/Asyż: Międzynarodowe Doświadczenie Charyzmatu

W dniach 13 – 24 maja w Rzymie i Asyżu, 18 sióstr z różnych naszych prowincji wraz z Radą Generalną uczestniczyło w Międzynarodowym Doświadczeniu Charyzmatu. W ciągu 10 dni siostry mogły pogłębić nie tylko duchowość, historię i dziedzictwo franciszkańskiego charyzmatu, poznać miejsca, gdzie żył św. Franciszek z Asyżu, ale także doświadczyć różnorodności i bogactwa naszego zgromadzenia, które jest obecne na wszystkich kontynentach świata. Jednym z najważniejszych wydarzeń była możliwość uczestniczenia w mszy świętej przy grobie św. Franciszka. Z polskiej prowincji udział wzięły siostry: Karolina Pałubicka i Karola Żmuda-Trzebiatowska.

Więcej...

Peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

Od jesieni 2018 r. rozpoczęła się w Jurysdykcji Polskiej Rycerzy Kolumba peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Kilka jej kopii poświęcił Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, które peregrynują po całym świecie, a wraz z nimi wielkie wołanie modlitewne w intencji Chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

Więcej...